مقابله با جریان انحصار در صنعت خودروسازی / تشکیل کنسرسیوم قطعه سازان برای گسترش دامنه حیات قطعه سازی در کشور

در نشست قطعه سازان مطرح شد:
مقابله با جریان انحصار در صنعت خودروسازی / تشکیل کنسرسیوم قطعه سازان برای گسترش دامنه حیات قطعه سازی در کشور

 با ادامه جریان انحصار در صنعت خودرو بیش از 600 هزار قطعه ساز فعال در صنعت کشور از چرخه تولید حذف خواهند شد و این جریان ضربه ای به صنعت می زند که دامنه آن بر همه کشور وارد خواهد شد.

به گزارش پرشین خودرو، سید مرتضی مرتضوی رئیس انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو در نشست خبری با خبرنگاران با انتقاد از وجود جریان انحصار در صنعت خودرو کشور اظهار داشت: بر اساس اصل 44 قانون اساسی واگذاری صنایع در اختیار دولت است اما در استراتژی صنعت خودرو و در جریان خصوصی سازی خرید سهام خودروسازان باید توسط جمیع قطعه سازان صورت گیرد و به لحاظ قانون نباید قطعه سازانی که سهام دار هستند عضو هیئت مدیره خودروسازان شوند چرا که این مساله موجب شده بسیاری از این شرکتها به صورت انحصاری عملکرده و قطعات خود را در شرکت‌های خودروساز به فروش برسانند.

وی تاکید کرد: متاسفانه در جریان واگذاری صنعت خودرو به بخش خصوصی نوعی انحصار ایجاد شده که باید با آن برخورد جدی صورت گیرد از این رو انجمن قطعه سازان در تلاش است تا از انحصار در صنعت خودرو جلوگیری کند تا برخی از واحدهای کوچک قطعه سازی در کشور تعطیل نشود.

مرتضوی با اشاره به عملکرد انحصاری برخی از شرکتهای خودروسازی در جریان خصوصی سازی افزود: برخی از خودروسازانی که در این سالها وارد بخش خصوصی شده اند عمکرد انحصاری را در پیش گرفتند و اجازه فعالیت و همکاری با بسیاری از قطعه سازان را نمی دهند.

وی همچنین از تشکیل کنسرسیومی برای مشارکت تمام قطعه سازان خبر داد و گفت: با تشکیل این کنسرسیومی همه قطعه سازان در آن مشارکت نموده و دامنه حیات قطعه سازان گسترش خواهد یافت.

رئیس انجمن قطعه سازان گفت: باید واگذاری باقی سهام خودروسازان در راستای تشکیل این کنسرسیوم به قطعه سازان واگذار شود تا همه قطعه سازان کشور سهمی در این صنعت داشته باشند.

در ادامه این نشست، شاپور سامعی نایب رئیس انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو گفت: صنعت قطعه سازی روزهای بسیار بدی را سپری می کند و متاسفانه هر روز یک تبصره و قانون جدید برای تولید در کشور دیکته می شود.

وی در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: نزدیک به یک هفته است که هیچ یک از قطعه سازان نتوانستند از گمرکات کشور کالایی را ترخیص کنند.

سامعی گفت: اتفاقاتی که در طول یک هفته گذشته وابتدای سال رخ داده است تولید مستمر در واحدهای خودروسازی و قطعه سازی را با مشکل و وقفه جدی روبرو کرده است به طوری که بر اساس جدیدترین آمارها ،تولید خودروسازان نسبت به مدت مشابه سال قبل 50 درصد افت را نشان می دهد.

وی با اشاره به سیر مشکل تامین ارز قطعه سازان از ابتدای سال جاری، یاد آور شد: تغییرات نرخ ارز از ابتدای سال موجب شد تا دولت اعلام کند که دلار 4200 تومان را برای تولید تامین خواهد کرد اما نیاز بیش از حد تولیدکنندگان به ارز موجب شد تا نرخ ارز به مرور زمان و ظرف کمتر از یک ماه به 4400 افزایش یابد و قطعه سازان هم با این رقم ناگزیر به گشایش اعتبار شدند اما اتفاق جدیدی که هم اکنون رخ داده ، حذف ارز دولتی و استفاده تولیدکنندگان از ارز 9000 هزار تومانی است که به طور قطع این شرایط برای قطعه سازان غیر قابل تحمل است.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ یک از قطعه سازان موفق به دریافت ارز 9000 هزار تومانی نشدند، افزود: هر چند در صورت خواست گمرک برای ترخیص کالا با ارز 8000 و 9000 هزار تومان نه نقدینگی داریم و نه این کار را انجام خواهیم داد.

نبود آیین نامه ای که به گمرکات اجازه ترخیص قطعات را نمی دهد!

وی با انتقاد از وضعیت بوجود آمده برای ترخیص مواد و قطعات از گمرکات اظهار داشت: در حال حاضر هر کالایی که بخواهد از گمرک ترخیص شود اعلام شده که باید افراد ابتدا به سازمان حمایت مراجعه کنند تا مجوز نرخ ترخیص قطعات را دریافت کنند در حالی که سازمان حمایت اعلام کرده که تاکنون آیین نامه ای که گمرکات اجازه می دهد که با چه نرخی اجناس را ترخیص کنند به ابن سازمان ارائه نشده است.

الزامی که قطعه سازان را ناگزیر به پرداخت مبلغی بالای 70 درصد قیمت خرید می کند

وی تاکید کرد: بر این اساس قوانین جدید عنوان می شود قطعه سازان برای ترخیص کالا باید مابه التفاوت نرخ ارز را بر اساس نرخ ارز روز پرداخت کنند که این بدین معنی است که قطعه سازان 70 درصد بالاتر از خرید اولیه پرداخت کنند که تبعات آن افزایش مشکل نقدینگی برای قطعه سازان است چرا که با این شرایط قطعه سازان نیازمند تامین نقدینگی 2 برابری هستند که نه خودروسازان قادر به تامین آن است و نه بانک ها چنین تهسیلاتی را در اختیار قطعه سازان قرار می دهند.

نایب رئیس انجمن قطعه سازان با طرح این سوال که در چنین شرایطی چگونه قطعه سازان می توانند نقدینگی شان را به دوبرابر افزایش دهند؟ افزود: در این شرایط به نظر می رسد تنها راهکار ترخیص اجناس و مواد قطعه سازان باقی مانده در گمرک با ارز 4200 تومانی است در غیر این صورت به زودی این راه به انتها رسیده و باید پایان فعالیت صنعت خودروسازی و قطعه سازی را در کشور اعلام کنیم.

معادله 100 مجهولی قطعه سازان حل شدنی نیست

در ادامه محمد شهپری، عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان وضعیت فعلی قطعه سازان را به معادله ای 100 مجهولی تعبیر کرد که با این شرایط حل شدنی نخواهد بود.

وی گفت: با شرایط ارزی که برای قطعه سازان بوجود آمده سوالی که مطرح است اینکه دو شرکت ایران خودرو و سایپا چگونه می خواهند جوابگوی خودروهای پیش فروشی باشند؟ آیا می تواند با وضعیتی که برای تامین ارز و ترخیص قطعه سازان ایجاد شده، نیاز تولید های سفارش شده را تامین کند؟

اقدام غیر کارشناسی دولت در حذف ارز دولتی قطعه سازان

شهپری تصمیم دولت در حدف ارز 4200 تومانی برای تولید را اقدام غیر کارشناسی عنوان کرد و افزود : با ارز 8900 تومانی قیمت خودرو چه رقمی خواهد شد ؟ ایا متقاضی در این شرایط امکان خرید خواهد داشت؟ بی شک با تداوم این شرایط و افت تقاضا، تولید خودروسازان نیز به شدت کاهش خواهد یافت.

وی در ادامه به موضوع مهم نوآوری که طی سالیان اخیر در صنعت قطعه سازی کشور آغاز شده، اشاره و با این شرایط سرمایه گذاری در این زمینه را غیرممکن دانست و افزود: در شرایطی که صنعت قطعه سازی دچار چالش بسیار سنگین نقدینگی و تولید است و مانند شمعی در حال آب شدن است آیا امکان سرمایه گذاری برای ارتقاء دانش و نوآوری های جدید در صنعت قطعه سازی وجود دارد؟

وی در ادامه با ابراز نگرانی از بیکاری گسترده در صنعت خودرو و قطعه سازی کشور گفت : با ادامه این وضعیت باید در انتظار بیکاری 500 تا 600 هزار نفری در صنعت خودرو و قطعه سازی کشور باشیم که مشکلات زیادی را برای کشور به دنبال خواهد داشت.

هشدار انجمن قطعه سازان نسبت به موج بیکاری گسترده در صنعت قطعه سازی کشور / آغاز بیکاری 450 هزار نفر در صنعت قطعه سازی کشور

همچنین در این نشست مازیار بیگلو دبیر انجمن قطعه سازان با اعلام ایجاد بحران در صنعت قطعه سازی کشور گفت: به زودی 450 هزار نفر در صنعت قطعه سازی کشور بیکار خواهند شد.

وی با اشاره به نامه انجمن به مسئولان در خصوص موج بیکاری در صنعت قطعه سازی کشور اظهار داشت: تاکنون 14 هزار نیرو در واحدهای قطعه سازی تعدیل شدند و مسئولیت بیکاری این افراد متوجه بانک مرکزی و وزارت اقتصاد است که در این شرایط ناهماهنگ عمل می کنند.

 

نامه رئیس انجمن توسعه تجارت به رئیس به گمرک

وی با ابراز نگرانی از کاهش 80 درصدی تولید خودرو در کشور، افزود: با ادامه وضعیت کنونی در صنعت قطعه سازی از ابتدای شهریور ماه امکان تولید قطعه را نیز نخواهیم داشت.

نامه انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو به مدیران عامل ایران خودرو و سایپاسناریوی های پیشنهادی قطعه سازان برای رفع مشکلات پیش رو/ لزوم تزریق 10 هزار میلیارد تومان نقدینگی به صنعت خودرو

وی در ادامه به چند سناریوی پیشنهادی برای رفع مشکلات پیش روی قطعه سازان پرداخت و گفت: پیشنهاد می شود دولت برای برون رفت از وضعیت کنونی ارز مورد نیاز قطعه سازان را که 3 میلیارد دلار است را به سرعت تامین کند همچنین پیشنهاد می شود قیمت خودرو ازاد شود چرا که در این شرایط چاره ای جزأ آزادسازی قیمت خودرو وجود نداردو تا موقعی که قیمت خودرو دستوری است وضعیت این صنعت به همین منوال خواهد بود.

نامه انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو به وزیر کار

 


وی همچنین پرداخت حداقل 10 هزارمیلیارد تومان نقدینگی برای حمایت از صنعت خودرو را پیشنهاد بعدی این انجمن اعلام کرد و گفت: البته همزمان با این پیشنهاد، خودروسازان درخواست افزایش قیمت محصولات خود را به همراه آنالیزهای قیمتی به وزیر صنعت ارائه کرده اند و قرار است این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

نامه انجمن خودروسازان و قطعه سازان  به وزیر صنعت با عنوان اعلام بحران


وی در پایان خاطرنشان کرد: در صورت ادامه این روند و عدم موافقت با افزایش قیمت ها ، به زودی افزایش 100 درصد قیمت قطعات و 70 درصدی قیمت خودرو رخ خواهد داد.

فایل ضمیمه
23 مرداد 1397 10:28 شماره :161
چاپ | ارسال به ديگران |

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

نام   

پست الکترونیک   

نظر   


نظرات