جزئيات سرمايه گذاري 10 هزار ميليارد توماني گروه عظام در صنعت خودرو

روزنامه عصر خودرو در شماره امروز خود نوشت: گروه قطعات خودرو عظام که شامل 12 شرکت بزرگ توليدي در تهران و ديگر استانها ازجمله آذربايجان شرقي، گيلان، البرز و اصفهان است، از سال 1372 فعاليت خود را آغاز کرده و اکنون نزديک به چهارهزار نفر شاغل مستقيم و بيش از 20هزار نفر شاغل غيرمستقيم را تحت پوشش خود دارد. ليسانس هاي معتبر و همکاري هاي مبتني بر تکنولوژي هاي روز دنيا با شرکتهاي صاحب نام جهاني نظير Bosch آلمان،Valeo فرانسه، ماندو در کره جنوبي و...، خطوط توليد مختلف، آزمايشگاه هاي مرجع به عنوان همکار موسسه استاندارد، زيرساخت مناسب R&D و بسياري دستاوردهاي ديگر از داشته هاي امروز گروه عظام است که نيازهاي گروههاي خودروسازي کشور نظير ايرانخودرو، سايپا و غيره را تامين ميکند. درهمين زمينه با منصور ميرزايي، مديرعامل هلدينگ «عظام» گفت وگويي انجام داده ايم که مشروح آن در ادامه از نظرتان ميگذرد.
گروه عظام با چه رويکردهايي شکل گرفته است؟مجموعه بزرگ عظام حدود سه دهه پيش متولد شد و با انتقال دانش فني و تکنولوژي از شرکتهاي معتبر دنيا و پرورش نيروي انساني موفق شد بخش اعظمي از صنعت قطعه و زنجيره تامين خودروسازان را به خود اختصاص دهد. اين رويکرد همسو با شعارهاي توليدمحوري است که مقام معظم رهبري در سالهاي اخير با هدف توسعه توليد ملي بهعنوان کليد حل بسياري از مشکلات کشور ازجمله مشکلات اقتصادي و اجتماعي اعم از بيکاري، اعتياد و... مطرح کردهاند. از اين رو، فعالان بخش توليد ازجمله کارآفرينان، مهندسان، کارگران و تمام کساني که دراين بخش کار ميکنند، سربازان اقتصادي محسوب ميشوند و حکم بسيجي دارند. گروه عظام نيز درطول سه دهه فعاليت خود با گذر از فراز و نشيب هاي صنعت، تحريم و مشکلات اقتصادي توانسته مسير توسعه را طي کند و بهعنوان يک هلدينگ 12 شرکت توليدي درقالب سه گروه توليدي تخصصي برق و الکترونيک، موتوري و تعليق انتقال قدرت را برپا کند. در اين مجموعه بزرگ صنعتي، انواع سيستم هاي برق و الکترونيک، ايمني و امنيتي و مکاترونيک، قطعات تزئيني و پلاستيکي، انواع کيت کلاچ و کمک فنر، فرمان هيدروليک، انواع دينام و استارت، موتور فن، قفلهاي سوئيچي و مکانيکي، انواع پوسته هاي آلومينيومي، ريخته گري قطعات چدني نظير ميللنگ، ديسک و کاسه چرخ، بوش سيلندر، انواع پيستون هاي بنزيني، ديزلي و ديگر قطعات را براي خودروهاي داخلي توليد و تامين ميکنيم.آمار توليد قطعات در گروه عظام به چه صورت است؟کارخانه هاي گروه عظام سالانه بيش از 55 ميليون انواع قطعه و مجموعه قطعات خودرو را توليد ميکنند. براي توليد مجموعه ها تعداد قابل توجهي قطعات ريز و درشت مي بايست توليد شوند. بر اين اساس، طي يک سال بيش از 940 ميليون شماره فني توليد و تحويل خودروسازان و خدمات پس از فروش آنها ميشود.
تولد و رشد گروه عظام چگونه بوده است؟گروه قطعات خودرو عظام از سال 1372 با در اختيار گرفتن کارخانه پيستون ايران در تبريز متولد شد. درسالهاي بعدي با راهاندازي شرکت فرآوري ساخت و احداث کارخانه هاي ديگر براساس نيازمندي صنعت خودرو تعداد شرکتهاي توليدي افزايش يافت و امروز با داشتن بيش از 100هزار مترمربع فضاي توليدي تبديل به يکي از بزرگترين تامين کنندگان قطعات اصلي خودرو براي خودروسازان کشور و تامين قطعات يدکي خدمات پس از فروش آنها شده است.
آيا عظام مانند ديگر قطعه سازان بزرگ دنيا به سمت مجموعه ساز شدن نيز حرکت کرده است؟مجموعه سازي از همان اوايل سالهاي دهه 80 که خودروسازان تامين قطعات مورد نياز خود را به صورت مجموعه مدنظر داشتند، در دستور کار اين گروه قرار گرفت و در اين مسير سرمايه گذاريهاي قابل توجهي انجام شده است. موضوع مهم در اين خصوص تامين قطعات به شکل Tiering است که خودروسازان آن را دنبال ميکنند و بر اين اساس پنج مگاماژول اصلي شامل ماژول برق و الکترونيک، ماژول شاسي، تعليق و ترمز، ماژول بدنه و مکانيزمها، ماژول قواي محرکه و ماژول تزيينات داخل و خارج تعريف شده است.تحقق اين هدف نياز به بسترسازي دارد. در گروه عظام با حرکت هايي که درجهت مجموعه سازي انجام شده با قدرت ميگوييم ميتوانيم مگاماژول برق و الکترونيک خودرو را و همچنين بسياري از قطعات ساير ماژولها را تامين کنيم.با سرمايه گذاري هاي انجامشده در طول اين سالها درحال حاضر ظرفيتي براي توليد مجموعه قطعات خودرو بالغ بر 600 ميليون دلار در شرکت هاي گروه عظام ايجاد شده که ميتواند از خروج سالانه همين مقدار ارز از کشور جلوگيري کند. درحال حاضر به دليل مشکلات بهوجود آمده براي صنعت خودرو، حداکثر تا 400ميليون دلار از اين ظرفيت قابل استفاده است که از اين مقدار حدود 300ميليون دلار در خودکفايي کامل قرار گرفته است. يعني فقط 100 ميليون دلار از مواد اوليه و قطعات نيمه ساخته از خارج کشور وارد شده و مابقي آن به طور کامل درداخل کشور توليد ميشوند. اگر سرمايه گذاري و پروژه هاي ساخت داخل و خودکفايي انجام نشده بود، امروز بيش از نيمي از رقم مذکور بايد از طريق وارداتتامين ميشد.
آيا سرمايه گذاران عظام در خارج از کشور نيز اقدام به سرمايه گذاري کرده اند؟سرمايه گذاران گروه قطعات خودرو عظام تا اين لحظه که بنده در کنارشان بوده ام، حتي يک دلار در خارج از کشور سرمايه گذاري نکرده و تمامي عوايد کارخانه هاي قطعه سازي را براي رشد و توسعه همين صنعت در داخل کشور سرمايه گذاري کرده اند. اگر شرکتها و کارخانه هاي اين گروه با ظرفيت کامل کار کنند، سطح اشتغال در اين مجموعه به بيش از شش هزار نفر افزايش مي يابد.اين موضوع از آنجايي مهم است که براي ايجاد يک شغل بايد حداقل 250ميليون تومان هزينه شود. درحال حاضر براي پنج هزار نفر نيروي انساني که حدود چهارهزار نفر دربخش قطعه سازي و مابقي درساير شرکتهاي وابسته هستند، اشتغال زايي انجام شده است. با توسعه و احداث کارخانه ها بالغ بر 100هزار مترمربع سوله همراه با تجهيزات و ماشين آلات مختلف درکارخانه ها فعاليت ميکنند.

علاوه بر اين، بيش از 540 شرکت داخلي تامين کننده مواد اوليه و قطعات با بيش از 20 هزار نيروي انساني براي تامين نياز کارخانه هاي عظام همکاري دارند که بخش قابل توجهي از اين شرکت ها فقط براي گروه عظام فعاليت ميکنند. خلاصه بگويم درمجموع حدود 10 هزار ميليارد تومان سرمايه گذاري درمسير تحقق چشم انداز 1404 صنعتخودرو کشور براي توليد سه ميليون دستگاه خودرو در سال انجام شده، اما شرايط اين صنعت به شکل ديگري رقمخورده است.
پراکندگي شرکتها و کارخانههاي عظام درسطح کشور به چه صورت است؟«پيستون ايران» با ظرفيت توليد شش ميليون عدد انواع پيستون موتورهاي بنزيني و ديزلي همراه با رينگ گژنپين و شاتون در تبريز مستقر است. در شهر صنعتي رشت کارخانه هاي «فرآوري و ساخت و پاياکلاچ» با ظرفيت توليد سالانه ششميليون انواع کمک فنر خودروهاي سبک و سنگين و 500 هزار مجموعه فرمان هيدروليک خودرو، دوميليون عدد انواع کيت کلاچ قرار دارند.«مجتمع ذوب ريخته گري و ماشين کاري پاياذوب كاوه» در اصفهان با ظرفيت 20 هزار تن در سال انواع قطعات ريخته گري چدني، بوش سيلندر و ديگر قطعات خودرو را توليد ميکند. کارخانه «سازه پويش» با دو سايت درشهر صنعتي اشتهارد و يک سايت توليدي در جاده مخصوص کرج توليدکننده انواع قطعات الکترونيکي و مکاترونيکي خودرو است.

کارخانه «سازه سيم پويش» با دو سايت توليدي يکي در اشتهارد و ديگري در منطقه صنعتي يوزبند کليبر واقع در استان آذربايجان شرقي توليدکننده انواع دسته سيم و کابل خودرو است. کارخانه «تاراذوب» در اشتهارد با ظرفيت ريخته گري چهارهزار تن انواع قطعات دايکست آلومينيوم را توليد ميکند. کارخانه «استام صنعت» درشهر صنعتي بهارستان کمالشهر کرج با ظرفيت توليد 1.3ميليون عدد انواع استارت، 1.9 ميليون عدد انواع دينام، توليد دوميليون عدد انواع کويل جرقه که به تازگي ماشين آلات خطوط توليدي آن نصب و راه اندازي شده، از ديگر کارخانه هاي گروه عظام است. کارخانه «پويان صنعت نهاد» توليدکننده انواع بلبرينگ نيز در شهر صنعتي شمس آباد تهران فعاليت دارد.
وضعيت صادرات گروه عظام به چه صورت است؟ توليدات ما به کشورهايي از قبيل روسيه، ترکيه، عراق، سوريه و ايتاليا صادر شده است. بهعنوان مثال هماکنون درتوليد خودروهاي شرکت خودروسازي گازگروپ روسيه از کمک فنرهاي توليدي گروه عظام استفاده مي شود.
در قطعاتي که نام برديد تا چه ميزان نياز ايران خودرو و سايپا را پاسخگو هستيد؟ دربسياري از قطعات توليدي تا 100درصد نياز شرکت هاي خودروسازان و دربرخي ديگر بسته به سهم ساير شرکتهاي تامينکننده بيش از 50 تا 90 درصد توسط کارخانه هاي گروه عظام تامين ميشود. سهم عمده توليدات ما براي تامين نياز خودروسازان اختصاص داشته و مابقي براي تامين نياز بازار قطعات يدکي خدمات پس از فروش است.

فایل ضمیمه
12 آبان 1398 20:41 شماره :185
چاپ | ارسال به ديگران |

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

نام   

پست الکترونیک   

نظر   


نظرات